Vánoční bohoslužby na Botanické 1 v Husově sboru v Brně budou takto:
24.12. – 23h Půlnoční
25.12. – 10h Boží hod vánoční
29.12. – 10h Boží rodiny
1.1.25 – 18h Novoroční
Vánoční bohoslužby na Botanické 1 v Husově sboru v Brně budou takto:
24.12. – 23h Půlnoční
25.12. – 10h Boží hod vánoční
29.12. – 10h Boží rodiny
1.1.25 – 18h Novoroční
Text: Gn 6,5–7.18:
Hospodin viděl, jak se na zemi množí lidské zlo a že všechny myšlenky, jež spřádají v srdcích, jsou den co den jen zlé. Hospodin litoval, že vůbec učinil člověka, a trápil se v srdci. Tehdy si řekl: „Člověka, jehož jsem stvořil, smetu z povrchu země a s ním i dobytek, drobnou havěť a nebeské ptactvo! Je mi líto, že jsem je učinil.“
Noe však u Hospodina nalezl milost. Toto je Noemův příběh. Noe byl mezi svými současníky spravedlivý a poctivý člověk. Noe žil s Bohem. Noe zplodil tři syny: Sema, Cháma a Jáfeta. Země však byla v Božích očích zkažená a plná násilí. Bůh pohlédl na zemi a hle, byla zkažená! Každý smrtelník na zemi žil zkaženě.
Bůh Noemovi řekl: „Se všemi smrtelníky je konec. Země je plná jejich násilí, a tak je zničím i se zemí. Postav si archu z cypřišového dřeva. Archu propleteš rákosím a zevnitř i zvenčí ji vymažeš smolou. Uděláš ji takto: archa bude 300 loktů dlouhá, 50 loktů široká a 30 loktů vysoká. V arše necháš průzor a o loket výše ji zastřešíš; do boku archy také vsadíš dveře. Uděláš v ní spodní, druhé a třetí patro. Hle, já sám způsobím na zemi záplavu vody, jež zničí všechny živé tvory pod nebem. Vše, co je na zemi, zahyne. S tebou však uzavřu smlouvu, a tak vejdeš do archy – ty a s tebou tví synové, tvá žena a ženy tvých synů.
Kázání na 17.neděli po sv.Duchu, 15.září 2024, Brno Botanická 1
Bratři a sestry,
leckdo z nás se ještě před týdnem modlil za déšť, který by ulevil vysušené a rozpálené krajině, polopoušti, v níž se krajina rychle měnila před očima. Tak teď prší už čtvrtý den a potopa, jak jí vidíme – zatím decentně v Brně a okolí, ale děsivě v Jeseníku, Frýdlantu, Krnově, Pardubicích, Opavě a na mnoha dalších místech republiky, není realitou zpráv někde zdaleka. Je teď a tady. “Tam” se moře oteplila, ledovce a permafrost tají. A voda stoupá, klima se mění. Mysleli jsme si, že se nás to netýká, a ejhle, důsledky čehosi rádoby vzdáleného jsou drásavě viditelné jen pár (desítek) minut cesty odsud. Že se tyto věci dějí a že se budou dít dál a hůř, na tom se shodují vědci už dlouho – tedy snad kromě těch, kteří nadále fanaticky věří Václavu Klausovi a jeho dogmatům o tom, že „se nic neděje“. Jenže my to nechceme slyšet, klimaaktivisté jsou vysmívaní, vědci nevyslyšení. Klimatické konference končívají prachbídnými dohodami. “Po nás ať přijde potopa/après nous, le deluge”. Slova, která snad vyslovil francouzský král Ludvík XV. Tušil společenské změny, které posléze smetly starý režim. Ta věta se vztahuje jako svého druhu proroctví k francouzské revoluci. “Vidím, že se něco děje – něco, co není v běžném a nezměnitelném řádu věcí – ale kašlu na to“, říkal si možná Ludvík. Podobně jako mnozí z nás doteď. “Něco se děje” – každý rok větší a větší vedro, sem tam přívalový liják, v zimě žádný sníh, mrazivých dní pomálu … no a co já s tím? Klimatická změna, náš hřích? Kašleme na to. Nás se to přece netýká?!
Týká. S potopami se lidé setkávali od pradávna, což ale nemůže být omluvou pro naši netečnost k nevratným změnám, které naše bytí a nároky působí na Zemi. V knihách je zaznamenáno mnoho příběhů o různých potopách. Slyšeli jsme pasáž z knihy Genesis. Známý je i sumersko-babylónský Epos o Gilgamešovi, kde se potopy týká jedna kapitola, jedenáctá “deska”. Biblický záznam zmiňuje, proč potopa nastala – jako trest za hříchy lidstva. V Eposu o Gilgamešovi naopak bohové o potopě prostě rozhodli – a není už řečeno, proč tak učinili. A když se to stalo, tak se sami zděsili svého rozhodnutí. Potopa nakonec opadla a přeživší, pan Utnapištim, vykonal děkovnou oběť. A bozi? Ti se nad obětí ještě pohádali o to, kdo za potopu vlastně může. Ve srovnání s tím je biblický Bůh, Hospodin, Otec, naprosto suverénní a jeho konání vždy dává dobrý smysl…I když, posuďte sami. Bůh se v Písmu přece také co chvíli rozzlobí, pak zase slituje, někde se dává přemluvit, jindy mění názor! I dnes jsme to slyšeli na začátku prvního čtení z knihy Genesis: „Hospodin litoval, že vůbec učinil člověka, a trápil se v srdci.“ V biblickém Bohu je tolik podob a poloh, je velkým tajemstvím, ve kterém se prolíná pro nás mnoho nevysvětlitelného a nesrozumitelného. Hebrejské slovo Elohim, Bůh, se dá přeložit i jako “bohové”, neb se jedná o plurál slova. Bůh mluví ústy proroků, jasně, naléhavě, nejpřesvědčivěji se manifestuje v Ježíši Kristu. Na druhou stranu je nadále a stále všepřesahující, překvapující, tajemný a skrytý. Jak to říká prorok Izaiáš: „Vskutku, ty jsi Bůh, který skrývá se, Bůh Izraele, Spasitel!“ (Iz 45,15)
Tahle slova, nástin záznamu starobylé lidské zkušenosti, nás snad mohou povzbudit v tom smyslu, že “po potopě jsme tu dál”, nabízí se ale otázka, jak dál? Jsou věci, se kterými se dá něco udělat; nebo se o to lze aspoň pokusit. Co můžeme udělat s potopou? Ale i s „potopou“, tedy s nějakou zásadní změnou, jež ohrožuje svět, jak ho známe – náš „starý režim“, domov, uspořádání, naše bližní. To, nač jsme byli zvyklí, to, co jsme někteří s láskou a něhou strážili, ale na druhé straně mnozí také bezuzdně využívali jen pro vlastní prospěch, může, jak vidíme, velmi záhy zmizet, stačí pár dní deště. Když už potopa nastane, tak se vlastně moc dělat nedá – dostat se do bezpečí, něco možná zachránit, počkat, až opadne voda a pak uklízet. Poslat peníze těm, kteří o vše přišli, nabídnout pomocnou ruku. Poučit se, či doufat, že znova se to nestane. Jenže nikdo neví. A leckdo se nepoučí. Revoluce, změna může být k dobrému, nebo ke zlému; a také – jak pro koho; podle toho, jak se komu vedlo ve světě „předpotopním“. Jenže změnu už dlouho potřebujeme všichni – změnit své nároky, spotřební zvyklosti. O biblických prorocích se říkalo, když hlásali “nepříjemné věci”, ve chvílích, kdy lidstvo varovali a vyzývali k nápravě, že druhé zbytečně straší. Mnohdy na ně oni “rozumní lidé” hleděli spatra (ze svého zdánlivě bezpečného patra). Proroci jistě nebyli dokonalí a bezchybní. Ale nebyli lhostejní ke zlu, byli citliví. A to je důležité. Nebýt lhostejný, začít jednat, podle svých možností. Nevidět jenom sebe a svůj zájem, prospěch. V tomto smyslu můžeme být každý, každá aspoň trochu Noemem. Noe byl sice Bohem adresně, jmenovitě povolán. Ale my se nemůžeme vymlouvat, že na nás nikdo teď nevolá jménem. Ani na to, že na žádného Boha nevěříme a příběh o Noemovi je jen pohádka pro kostelní lidi. Být povolán znamená uslyšet hlas ve svém srdci. Výzvu – musím něco dělat! Nemůžu to tak nechat! Uvědomit si, že mohu a tím pádem musím. Jaký hlas v srdci? Boží hlas? Současní klimaaktivisté, často vysmívaní, anebo na druhé straně respektovaní vědci, možná v Boha ani nevěří, ostatně jako velká většina obyvatel naší republiky. Nevadí. Věřit v Boha znamená jednoduše konat víc, než je v zájmu mé vlastní osoby, vlastního zájmu, obzoru a biologické rodiny. Ten, kdo překračuje svým myšlením a jednáním soukromý a sobecký horizont, takový člověk prakticky, činem, prokazuje víru v Boha, totiž v já přesahující Ty. A v tom je naděje, cesta, v obětující se lásce. Milé shromáždění – hodně sil, naději na změnu, odvahu k činu a pevné břehy s námi, amen!
Finanční pomoc posílejte na transparentní sbírkový účet Husitské diakonie:
2501867242/2010, variabilní číslo 2024
Celé Česko je nyní zasaženo prudkými dešti a silným větrem. Stoupá hladina
vodních toků, v řadě měst a obcí se už nyní musí lidé evakuovat a voda
zaplavuje domy. Situace má ještě kulminovat a lidé budou potřebovat finanční
pomoc na likvidaci následků velké vody a škody způsobené pády stromů.
V reakci na nynější situaci vyhlašuje Husitská diakonie a Církev
československá husitská finanční sbírku lidem zasaženým povodněmi.
Sbírka se bude konat v rámci bohoslužeb, peníze mohou posílat také
jednotlivci na pro tyto účely zřízený transparentní sbírkový účet Husitské
diakonie.
Kázání na 16.neděli po sv.Duchu, 8.září 2024, Husův sbor, Brno Botanická 1
Text: “Nikdo nemůže sloužit dvěma pánům. Neboť jednoho bude nenávidět a druhého milovat, k jednomu se přidá a druhým pohrdne. Nemůžete sloužit Bohu i majetku. Proto vám pravím: Nemějte starost o svůj život, co budete jíst, ani o tělo, co budete mít na sebe. Což není život víc než pokrm a tělo víc než oděv? Pohleďte na nebeské ptactvo: neseje, nežne, nesklízí do stodol, a přece je váš nebeský Otec živí.” (Mt 6, 24-26)
Sestry a bratři,
evangelista Matouš tím, že dává do kontrastu svobodnou existenci nebeského ptactva, nezatíženou ničím jiným, než pudem sebezáchovy a přežití, s existencí lidskou, spoutanou nejedním poutem lpění a chtění a z toho plynoucích, často nadměrných, nároků na naše okolí, na zdroje, na planetu Zemi, nevybízí těmito slovy posluchače k tomu, aby zanechal práce a nechal se živit, spolehl se na to, co najde nebo dostane. Spíš možná říká to, co – myslím si – jinými slovy trefně vystihl v jedné ze svých knih zoolog a skaut, stále činný a aktivní poutník a spisovatel, jizerskohorský patriot Miloslav Nevrlý: “….méně vybavení přináší více zážitků a pestřejší život. Proč? Neboť člověk s jednou lahví na vodu je v krajině pozornější k pramenům než ten, který má lahve tři. Ten, kdo nemá pláštěnku, si víc všímá oblohy a mraků a kdo nemá stan, dvakrát si rozmyslí, kde si ustele.” Chování nebeského ptactva, stejně jako dalších živých tvorů na Zemi, je pragmatické, sleduje vlastní přežití, zachování druhu, přičemž ale převládají takové druhy, které žijí a přežívají v symbióze s okolním prostředím. Ve starozákonní knize Sírachovec nacházíme větu: “Člověk se slitovává nad svým bližním, ale Hospodin má slitování se všemi tvory.” (Sir 18, 13) A není snad člověk stvořen k obrazu Božímu? Kde se tedy stala chyba? Ano, máme soucit s lidmi, ale jen s některými, soucítíme také s vybranými zvířaty, navíc s nimi naopak často míváme soucit větší, než s některými lidmi. Ale s přírodou, planetou Zemí, naší Matkou a domovem, jako celkem, téměř žádný soucit nemáme? Jakto, že se nám stala zdrojem, komoditou, jejíž bohatství, rozmanitost a krásu stále hodnotíme převážně mírou/optikou využitelnosti pro sebe, pro člověka? Přitom je už dávno jasné, že novou planetu mít k dispozici nebudeme, a že kondice Země jako celku ovlivňuje jednotlivé regiony a jejich obyvatele. Čas od času se hovoří o snaze prozkoumat možnosti života na Marsu, možná, aby nám vědci dokázali, že nebude tak zle, že dál můžeme bez obav žít, jak jsme zvyklí, a že se vybydlená planeta Země, Gaia, dá vlastně v budoucnu nahradit. Je to podobné odbíhání od vážnosti přítomného okamžiku a vlastně jistá manipulace člověkem, jako když lidem církev ústy svých představitelů říkala, že tento život vlastně není tak moc důležitý, podstatný a plnohodnotný, to až jednou – ten věčný, nebeský život – to bude ráj. Možná ano, ale podstatné jsou ty kroky teď a tady, které k němu snad vedou a třeba taky ne. To je Boží tajemství a člověk o něm nic moc neví. Oddalovat řešení ekologické katastrofy příslibem kolonizace jiné planety je zlé řešení. Země se nahradit nedá, to jen my to nechceme slyšet a už vůbec nechceme změnit své chování tak, aby výsledek měl viditelný dopad na stav životního prostředí a následně zpětně i na kvalitu našich životů, či spíš životů dětí a vnoučat, dalších generací. Země, krajina se nám místy doslova proměňuje před očima, dnes už v horizontu jedné generace. Například v důsledku úbytku obyvatel venkova, s tím spojeného poklesu pestrého malochovu hospodářských zvířat a mizení pastvin na úkor intenzivní a téměř monokulturní a nepřetržité zemědělské produkce, zmizela v České republice za posledních 35 let téměř jedna třetina polního ptactva. Drop velký, chřástal polní, moták lužní, skřivan polní nebo strnad luční – kdo z vás tuší, že tito živáčci jsou dnes, díky člověku, který po svém pojal ono biblické “správcovství Země” a do půdy bez uzardění seje geneticky upravovaná osiva, žne častěji, než by bylo potřeba a téměř výhradně strojně, a úrodu navíc ukládá do stodol, kde jí následně nechává shnít anebo nesmyslně spaluje, kriticky ohroženými druhy a hrozí jim, pokud nezměníme náš styl hospodaření v krajině, že úplně zmizí? Takový je obraz dneška, takovým “božím” hospodářem se člověk stal a v důsledku naší činnosti trpí celé stvoření, nejen ptactvo nebeské.
Kázat Boží slovo a mít podíl na tom, aby každý člověk toto slovo slyšel a každé koleno se sklonilo před Božím jménem a lidé pokud možno došli spasení, je dobrá práce, řídit se tím slovem ve společenství ještě lepší, ale je taky načase třeba někde ponořit ruce do hlíny, začít se věnovat sázení stromů v krajině, podpoře ekologického zemědělství, budování remízků na polích a praktikování vědomostí v každodenním životě tak, abychom v dnešní době aspoň trochu zvrátili nebezpečně se vychylující ručičku stability ekosystému na planetě Zemi. Můžeme si každý hledat svou cestu a možnost realizace. Hledat, začít a žít. Anebo pokračovat důsledně v tom, co už děláme. Být na cestě a chránit to, co je na ní i pro další poutníky a poutnice. Amen!
Kázání na 15.neděli po sv.Duchu, bohoslužby k neděli Díkůvzdání za Stvoření, 1.září 2024, Husův sbor Botanická 1, Brno
text: Ř 8,19-22
Sestry a bratři,
dnešní zamyšlení se ponese v duchu měsíce Díkůvzdání za Stvoření, který v církvi slavíme po celé září. Ale říkám si, zda je vlastně co slavit, je to správné slovo? Lze slavit, když jsme svědky tolika varovných momentů?! Na vlastní kůži pociťujeme, jak je letošní léto opět teplejší, než ta předchozí, dost možná, že se počtem tropických dní a nocí zapíše do historie. Je to znepokojivé a nejsem jediná, kdo se ptá, jak se nám tady bude žít za pár let? Jak to bude s teplotami, vodou, množstvím hmyzu, přírodní diverzitou? Co s tím každý jeden z nás můžeme dělat a jak se v rámci křesťanství postavit k ochraně stvořeného? Vždyť to u nás v církvích vůbec není téma! Ekoteologie je tu v plenkách a z mnoha církevních kruhů nadále kolovrátkem zní, že “to není naše starost, my se staráme o člověka”. A příroda jako posvátný živý celek? Kdeže, to je přece panteismus – to je poměrně široce rozšířený názor mezi duchovními … Bohužel.
„Jsme v kritickém bodě historie Země, kdy si lidstvo musí zvolit cestu své budoucnosti. Máme možnost volby, buď vytvoříme globální partnerství na ochranu Země a postaráme se jeden o druhého, nebo riskujeme sami sebe a rozmanitost života.” Tyto věty jsou součástí předmluvy prohlášení nazvané Charta Země, ke které se připojily téměř všechny národy. Podobná varování slyšíme i odjinud, samozřejmě z vědeckých kruhů, ale také třeba od Světové rady církví či papeže Františka. Ten ve své Encyklice „Laudato Si“ vyjádřil starost o náš společný domov. Poselství je jasné: musíme ve svém životě něco změnit. Všichni. Společně. Vztah k přírodě a Zemi. Musíme změnit naše nároky a spotřební zvyklosti. A dovolit si i transformaci myšlení. Nemáme žádnou Noemovu archu, která může některé zachránit a ostatní nechat napospas osudu. Jsme skutečně všichni na jedné lodi a krok po kroku čelíme teď možná ještě stále nepředstavitelné, ale do budoucna docela dost jisté sociálně-ekologické katastrofě. „Ještě je čas, aby naše zákony uznaly právo řek plynout, aby zakázaly činy, které destabilizují zemské klima a aby zavedly respekt pro přirozenou hodnotu každé živé bytosti. Je čas zastavit bezuzdnou komodifikaci přírody, stejně jako kdysi bylo zakázáno kupovat a prodávat lidské bytosti.“ To jsou další varovná prorocká slova, která pronesl Alberto Acosta, ekvádorský ekonom a soudce Mezinárodního tribunálu pro práva přírody.
No a co tedy my, shromáždění zde ve sboru, naslouchající Písmu a hledající Boží moudrost a vůli, kudy se dát, jak se v tom zorientovat, co nám může napovědět dávná zkušenost zachycená v Písmu? Slyšeli jsme dnes tři čtení a všechna mají společné volání po určitém řádu, dodržování pravidel, která se formovala po generace a ukázala se jako nosná pro zachování stability společenství. Dnes si tato slova můžeme vztáhnout právě i na naše chování versus udržení rovnováhy v ekosystému. A pak ten vzkaz apoštola Pavla z dopisu Římanům (Ř 8,19-22)! Působivě tady až prorocky jasnovidně, viděno z dnešní perspektivy, píše o společenství člověka a celého stvoření. Všechno stvoření toužebně v naději vyhlíží záchranu, protože bylo vydáno marnosti. Všechno stvoření se kvůli činnosti člověka nějakou formou musí účastnit ničení, podléhá strachu a utrpení, je do něj zapleteno. Veškeré tvorstvo sténá, čteme také v tom úryvku. Příroda křičí a na nás, lidech, je, jak se zachováme, zda ten křik (u)slyšíme a co to s námi (u)dělá, jak zareagujeme. My křesťané, ale i všichni ostatní – lidé z různých náboženských směrů, věřící ale i ateisté – všichni jsme povoláni k jednomu – vytvořit nový pohled na Zemi. Žasnout nad divuplným světem a strážit to bohatství, které neumíme ani zčásti vytvořit lidskou rukou. Součástí našeho myšlení, mám na mysli západní kulturu, je, že vidíme Zemi jako předmět bez života, se kterým můžeme nakládat, jak uznáme za vhodné, podle toho, jakou hodnotu má pro nás. Cítíme se jako „páni a vlastníci“ země („maître et posedeur“ dle R.Descarta). Jako ti, kteří jsou svrchovaní, a ne vztahovou součástí velkého společenství života. Ale Země přece není mrtvé jeviště, na kterém se odehrává náš život lidských superstars! Země je úžasně propletený, velký živý organismus. Je to živý tvor! Od roku 2009, na základě jednání členských států OSN, existuje “Deklarace práv Matky Země”. Tahle myšlenka země jako matky je vlastně revoluční pro náš pohled na planetu a pro náš vztah k ní! Vždyť jak běžně lidé mluví o Zemi, o přírodě, půdě? Jako o zboží, které má hodnotu pro člověka. Jak jí lze ekonomicky využít. Ale pokud o Zemi uvažujeme jako o Matce, podobně jako Boha prožíváme coby otce, tak takové nakládání s ní a přemýšlení už možné není. Matku nelze prodat, koupit ani využívat, ale člověk by jí měl milovat, ctít a pečovat o ní. Jsme osudově propojení, celá Země a lidstvo. Každý z nás jsme dcerami a syny Země a budujeme si vztah k Bohu Otci a Matce Zemi. Bible to také ví: Adam, lidská bytost, byl vzat z adamah, hebrejsky země, půdy, hlíny. Naučili jsme se postupně hledět vzhůru, hledat Boha – Otce, ale ještě nás čeká plně pohlédnout dolů a okolo sebe k Matce – Zemi. A prožít ten vztah, učit se ho žít.
Sestry a bratři, dnešní zamyšlení vlastně nemá jednu konkrétní pointu. Postupně budeme celé září procházet texty, které se k tématu ochrany Stvoření v křesťanství vztahují a které nás mohou inspirovat a vést. Je na každém z nás, jaký postoj zaujmeme. Prožívat své já jakožto součást celku, velkého Ty je vědomá volba a mnohdy náročná cesta. Ale asi nám žádná jiná cesta už ani nezbývá. Budeme se nad tím společně ještě během září zamýšlet. Amen!
240825_Kázání na 14.neděli po sv.Duchu – Brno, Botanická 1
texty: Jozue 24, 1-2a.14-17.18b / Efezským 5, 21-33 / Jan 6, 56-69
Milí bratři, milé sestry,
dnešní triáda textů opět ukazuje k vazbě mezi Bohem a člověkem a k tomu, jak tento vztah může proměňovat i vztahy mezilidské. Izraelské kmeny shromážděné kolem Jozua v Šekemu zdá se konečně mají jasno v tom, že Hospodin je jejich Bohem a nechtějí už sloužit nikomu jinému. Uvědomují si, kdo je vyvedl z egyptského otroctví a díky komu mohou zažívat svobodu. Hospodinova autorita konečně prostupuje skrze společenství Izraele. Respekt izraelských kmenů k Hospodinu, to, že jej přijímají za svého Boha jako přirozenou autoritu a nechtějí už žádné jiné bohy, bude formovat i jejich vztahy mezi sebou navzájem. O tom je vlastně i ten druhý úryvek z dopisu apoštola Pavla Efezským. Pro některé z této části dopisu hodně vyčnívají ta někdy dost fundamentalisticky pojímaná slova o tom, že žena má být podřízena muži. Velmi často slyším od párů při přípravách ke svátosti manželství, že tohle čtení rozhodně na svatbu nechtějí. Znají ho vlastně i ti, co Bibli běžně neotevírají, tak hluboce ten text pronikl do obecného povědomí lidí. Myslím si, že je to právě díky těm hodně doslovným výkladům některých kněží, a také díky tomu, že se jednoduše z kontextu vytrhnou dvě tři věty, které se pak stanou strašákem a důtkami v mezilidských vztazích. Přitom je ten text ale zásadně propleten slovy o tom, jak si Kristus zamiloval církev a obětoval se za ní. A to bych řekla, je to hlavní, co ten Pavlův dopis chce říct – Ježíš má k nám, lidem, obětující se vztah. Bůh se kvůli člověku namáhá, dává, přichází k nám. A my to opět můžeme prožít, zažít, uvědomit si to. Že žijeme z Boží lásky a to by se mělo nějak propsat do našich vztahů. Autor dopisu Efezským psal svá slova v určitém kontextu, který my dnes už úplně neznáme, nemusíme mu rozumět, a proto je opravdu ošidné, ulpívat na doslovném významu části textu tak, jak jej chápeme dnes, v čase, kdy chceme prožívat vztahy vzájemné a rovnocenné, nikoli patriarchální a podřízené. Mnoho lidí ta Pavlova slova naštvou a jsou s nimi rychle hotoví. Ale opravdu je cennější zkusit na text pohlédnout ještě jinak. Vztah k Bohu, vědomí, že Kristus se za nás obětoval, že Bůh nám jde denně v Kristu vstříc a že tam, kde se shromáždí dva nebo tři v jeho jménu, tak tam je Bůh uprostřed – tohle zásadně formuje i vztahy mezi lidmi navzájem. Může formovat, pokud tomu dáme prostor. Vztah Krista k církvi, ke společenství lidí může měnit i vztahy v rodinách, vztahy mezi muži a ženami obecně. Láska, milosrdenství, darovat kus sebe, vyjít ze sebe a v bezpodmínečné lásce se vztáhnout k druhému, k bližnímu. To je, myslím, to důležité, co si z tohoto textu můžeme odnést. Uvědomit si, jaké síly mnohdy v našich vztazích převládají nebo se do nich promítají, a že to není vždy jen o té vzájemnosti, respektu, naslouchání si, vnitřní svobodě a autenticitě, ale že také často přichází neúcta, manipulace, neschopnost vést dialog … Tohle se děje jak v rovině vztahů mezi lidmi, tak ale i v církvi. Ten text tak apeluje i na to, že církev je podřízena Kristu, je tělem, kde Kristus je hlavou. Nemělo by se tudíž stávat, že kněží budou vylučovat některé lidi na okraj, mimo společenství a rozhodovat o tom, kdo je pro Boží lásku ještě dobrý a kdo už ne, jak o tom onehdá mluvil jeden slovenský farář.
Láska Boží propsaná do lásky mezi lidmi. Do každodenních vztahů. I do společenství církve. Tohle můžeme prožívat a také bychom to měli svými slovy a činy odrážet v našich vztazích. A jako sladkou tečku na konec tady máme opět brblavé učedníky v synagoze v Kafarnaum, kterým se to Ježíš snaží poněkolikáté vysvětlit – a oni zase nechápou!
“Co dává život, je duch, tělo samo o sobě nic neznamená”, učí Ježíš své žáky. Čiže, pokud to, co čteme, slyšíme nedokážeme žít a prožívat ve vztahu k sobě, ale i k druhým, tak se nic moc nestane. Až oduševnělost, prožitek čteného, slyšeného, naučeného nás proměňuje a skutečně oživuje k plné lidskosti. Mění nás a my zase můžeme inspirovat, měnit své okolí … U Ježíše, jak jsme četli, nakonec zůstali jeho učedníci. Šimon Petr to za ostatní shrnuje: „Pane, ke komu bychom šli? Ty máš slova věčného života. A my jsme uvěřili a poznali, že ty jsi ten Svatý Boží.“ To je dobrá zpráva, jednak, že vytrvali, druhak, že Boží láska má i mezi brblavci a natvrdlíky všeho druhu stále šanci dojít naplnění. Důsledek odvahy a odhodlání učedníků a jejich porozumění můžeme zažívat i my dnes tady, v našem společenství, díky Bohu … Amen!
240818_13.neděle po seslání sv.Ducha, 18.srpna 2024, Brno, Botanická 1
texty: Přísloví 9, 1-6 / Efezským 5, 15-20 / Jan 6, 51-58
Sestry a bratři,
všechna tři dnešní čtení nás svým obsahem, sdělením vedou ke svátosti Večeře Páně. V liturgii společně prožíváme každou neděli moment, tzv. zpřítomnění. Zpřítomňujeme si Boží podstatu ve chlebu a víně, zpřítomňujeme si Krista, který je uprostřed našeho kruhu, společenství, který je s námi. Mám ten okamžik ráda – chvíle plného vědomí v přítomném okamžiku, teď a tady, plná pozornost k bytí, dění. Otevření se s důvěrou a ve víře tomu, co se děje, co na nás působí, k tomu, co, kdo k nám přichází. Obdarování. Jsme obdarováni. Každý můžeme ve svém nitru prožít, co to znamená, že se “Kristus dává za nás”. Že on je tím chlebem nám vydaným.
Poslední týdny jsme během nedělních zamyšlení procházeli šestou kapitolu Janova evangelia, a vícekrát meditovali nad tématem chleba, Božího pokrmu, many, kterou dostáváme a ze které(ho) můžeme žít. Dnes se k tomu přidává v textech i víno – aleluja! 🙂 Ale držme se ještě chvíli chleba. Židé se, jako tolikrát jindy, dle Janova textu, podivovali nad tím, jak je možné, že jim Ježíš chce dát k jídlu své tělo. Judaismus, židovské zákonodárství, přísné předpisy a striktní nařízení, formovaly tehdejší společenství. A pak přišel Ježíš a začal mluvit a učit úplně jinak. Chtěl, aby lidé pochopili a na vlastní kůži v životě prožívali, že mohou nějakým způsobem, ve kterém je vzájemnost, pomoc, přijetí a bezpodmínečná láska jednat – ne jen proto, že jim to nějakým způsobem “zhora” přikazuje zákon, ale protože oni sami v nitru chtějí a mohou. Tak se měla dít proměna společenství – od toho “musím, protože mi to někdo nařizuje a já se bojím” k tomu, že “věřím, chci a mohu, dělám to z lásky k bližnímu”. To, že Ježíš nabízí sebe, dává sebe, dává se společenství je akt lásky od člověka k člověku a dar Boží člověku. Je to vlastně nejvíc, co může člověk člověku dát – sebe a je to nejvíc, co nám Bůh dává – svého Syna, který se vydává za nás. Dává se nám. Tak, abychom ve společenství, tam, kde jsme, tam, kde žijeme, žili pokud možno ve vzájemnosti. Abychom (se) také dávali, dělili, vydávali. Abychom v sobě zpracovali pocit, že “sami máme málo”, a tím pádem se nechceme dělit (protože si myslíme, že není z čeho), a namísto toho hledali cesty, jak poznat, že je v nás Boží otisk, Boží bezpodmínečná láska, perlička Boží, a díky tomuto uvědomění/vědomí osvobodili v sobě to, co jsme dostali a můžeme dávat a dát. Abychom dorůstali plně v sebe a Bůh mohl skrze nás jednat. Abychom zažívali skutečnou svobodu. Ještě jiný biblický text vyjadřuje smysl dnešních Ježíšových slov – v 11.kapitole starozákonní knihy Kazatel je psáno “pouštěj svůj chléb po vodě, po mnoha dnech se s ním shledáš, najdeš jej. Rozděl svůj chléb na sedm či osm dílů …”.
Bratři a sestry, opakovaně jsme zváni na cestu – cestu života v plnosti. Tu cestu si každý prošlapáváme v Boží přítomnosti sám či sama, svým tempem a způsobem. Nelze říct, že jedna cesta je ta správná a jiné za nic nestojí. Co ale mohou a mají mít všechny cesty společné, je ta vůle, ochota se na tu cestu dát, vydat. Vydat se na cestu a vydat se cestě. Když dáváme, vždy jsme proměněni, něco se s námi děje a jsme i obdarováni. Ve společenství v kostele, ale i mimo něj. A to je radostná zpráva, to je nejen dnešní evangelium. Amen!
Kázání na 12.neděli po sv.Duchu, 11.srpna 2024
texty: 1. Královská 19, 4-8 / Efezským 4, 25 – 5, 2 / Jan 6, 41-51
Bratři a sestry,
Eliáš prochází pouští. Je tam sám, nemá co jíst, nechce se mu už ani žít. Archetypální obraz pro to, s čím se potkal leckterý člověk, leckdo z nás. Vyhoření, pocit ztráty smyslu života, cesty. Nezdar vztahu, ztráta někoho blízkého, nemoc. Cokolliv, co nás paralyzuje, přemůže na delší čas, vykolejí tak, že nevidíme barvy světa. Na “poušť” se v životě můžeme dostat různými cestami, díky různým událostem, které nás zasáhnou. Eliáš se trápil tím, že není lepší než otcové. Hovořil s Hospodinem, nabízel mu svůj život, přál si umřít. Možná měl deprese, třeba jej trápila úzkost. I takhle si to pro sebe dnes můžeme přeložit, neb s tím leckdo máme zkušenost a jistě se tyto problémy nevyhýbaly ani lidem dřívějška. Paralýza je pouští pro duši člověka. Svět se smskne, naše životní síly ochabnou, nemůžeme se hnout anebo fungujeme na “autopilota”, ale nemá to šťávu, pestrost. S Eliášem měl Bůh jiné plány, něž že by si vzal jeho život, a vlastně mu tak v tu chvíli ulehčil trápení, a tak poslal anděla, který jej probudil a nakrmil. Eliáš pak bych schopen čtyřicet dní a nocí jít, až k posvátné hoře Choréb. Stejně jako Ježíš pobýval čtyřicet dní na poušti. I on čelil pokušení – v toto případě zahodit svůj život, odevzdat jej, protože neviděl smysl v tom, žít život tak, jak jej dosud žil, nepřineslo mu to kýžený výsledek (být lepší, než otcové – to by se snad dalo vyložit i tak, že se chtěl chovat lépe, než jak to viděl a zažil u svých předků), a v tu chvíli neviděl jinou cestu, než že svůj život ukončí, protože v sobě nedokáže přemoct určitá nutkání. U někoho je tohle hnutí mysli tak silné, že nepomohou žádní andělé a člověk to opravdu udělá. Nepřísluší nám soudit cesty duše druhých lidí, to je v Božích milosrdných rukou. A tak co si tedy vzít z dnešního poselství pro sebe, pro svou duši? Hodně silně ke mě v kontextu prvního čtení promlouvá věta z druhého textu, z listu apoštola Pavla Efezským – “ … nenechte nad svým hněvem zapadnout Slunce”. Ta věta je poklad! Možná, že to znamená “zkuste každý den, než půjdete spát, pocítit vděčnost za něco z uplynulého času. Vědomě hledejte momenty dne, které vás posílily. Zkuste prodýchat případný hněv a usmířit se, aspoň v duchu s tím, nač se zlobíte, kvůli čemu/komu se hněváte. Vždyť kdo teď ví, zda se ráno probudíte? A odejít ze světa naštvaný/á? To by bylo smutné odcházení, nesmířené.” Snad se ta věta dá vyložit i takto – pokud se hněváte, tak ale neztrácejte naději, nenechte se zcela přemoct tím hněvem, nenechte se pohltit tmou, nenechte světlo, víru, naději, lásku odejít ze své situace, ze svého života. Nenechte Slunce zapadnout nad svým hněvem. Pavel nás celým tím textem chce inspirovat: “Zanechte lži a mluvte pravdu každý se svým bližním, vždyť jste údy téhož těla. Hněváte-li se, nehřešte. Nenechte nad svým hněvem zapadnout slunce a nedopřejte místa ďáblu. Kdo kradl, ať už nekrade, ale ať raději přiloží ruce k pořádné práci, aby se měl o co rozdělit s potřebnými. Z vašich úst ať nevyjde ani jedno špatné slovo, ale vždy jen dobré, které by pomohlo, kde je třeba, a tak posluchačům přineslo milost. A nezarmucujte svatého Ducha Božího, jehož pečeť nesete pro den vykoupení. Ať je vám vzdálena všechna tvrdost, zloba, hněv, křik, utrhání a s tím i každá špatnost; buďte k sobě navzájem laskaví, milosrdní, odpouštějte si navzájem, jako i Bůh v Kristu odpustil vám. Jako milované děti následujte Božího příkladu a žijte v lásce, tak jako Kristus miloval nás a sám sebe dal za nás jako dar a oběť, jejíž vůně je Bohu milá.” Jojo, to je, milý Pavle, krásné motivační okénko, kterým můžeme vyhlédnout na sebe i na svět, na druhé. Ale vážně – co existuje lepšího? Co jsme vymysleli takového, že to předčí prostá Pavlova slova, která mnozí v průběhu věků zakomponovali do své práce, do svých uměleckých děl, do svého života? Mnohdy jsme žili a žijeme naprostý opak Pavlových slov, ale kam to vedlo a vede? Právě tenhle text, respektive to, že mnozí lidé se takto skutečně snaží žít, se jako červená nit line historií lidstva a opakovaně nám dává pocítit, že svět nám nemusí být pouští a že život, jaký jsme dostali, stojí za to žít. Rutger Bregman, nizozemský historik a novinář, ve své pozoruhodné knize Lidstvo – dějiny naděje (Argo Praha, 2022) popisuje, že křesťanství, díky Ježíšovu učení, inspiruje k něčemu, co se v jazyce moderní psychologie nazývá “nekomplementární chování”. Stručně řečeno jde o veskrze otevřený, přijímající přístup k druhým lidem, kdy jsme schopní neřídit se jen tím, co vidíme kolem sebe a jak to na nás vše dopadá, ale přesto odvážně opakovaně dávat, vydávat sebe, žít velkoryse a laskavě. Snažit se žít to, co popisuje apoštol Pavel. Nenechat Slunce zapadnout nad svým hněvem je kolikrát těžké, protože se mnohdy se svým otevřeným přístupem můžeme spálit. Ale má to smysl, snažit se ten krok dál zkusit (u)dělat. Život je proudem různých událostí a skutečností, kdy se míchají dary a nezdary, vzlety a pády. Nemusíme se v tom všem dostat do stavu hladovějících na poušti. Ale stát se to může. Každá cesta má své lehčí a těžší úseky. Hojnost i poušť. I Židé – dle Janova evangelia, které jsme dnes četli – brblali. Nechápali, že Ježíš jim otevírá cestu k hlubokému poznání, k sobě samým, k tomu, aby se dotkli skutečné lásky, štěstí a plnosti v životě. Že ten chléb je vlastně schopnost vidět a číst svět a sebe v něm očima nesamozřejmosti, očima užaslýma, očima, které i když třebas tělo spočine na čas paralyzováno a ve tmě, stále hledají paprsek světla a jsou pro něj otevřeny. A tak Tě prosíme Bože – dej nám chléb vezdejší, dej nám jej Bože dnes, ať jej vidíme a můžeme z něj žít! Amen!
Kázání na 11.neděli po sv.Duchu, 4.srpna 2024, Brno Botanická 1
texty: Ex 16, 2-4.9-15 / Ef 4, 1-7.11-16 / J 6, 26-35
Sestry a bratři,
„jak máme jednat, abychom konali skutky Boží?“ Takhle se Ježíše ptali lidé. On jim i odpověděl. Mají “… uvěřit v toho, koho Bůh poslal.“ Ta odpověď tehdy zástupu nestačila, lidé chtěli po Ježíši důkaz, aby mu věřili. Chtěli znamení k tomu, aby přišli na to, jak uvěřit. Myslím, že leckdo citlivý a vnímavý se v různých životních okamžicích ptá po vyšší, Boží vůli. Jednáme docela podobně, jako ten zástup. Také prosíme o znamení na cestě, hledáme nápovědy, ukazatele, kudy dál a jak. Prosíme o to v modlitbě, o nějaký důkaz, že jdeme správně. Jak poznat, že naše činy jsou v souladu s Boží vůlí? Jednáme tak, jak bychom měli jednat? Děláme dost a není v tom našem konání jen to sebestředné chtění? Jak poznat, co je moje vůle a co je vůle Boží, tak, aby i naše skutky byly B(b)oží? Klíčem k možné odpovědi by mohla být ta poslední věta dnešního úryvku z evangelia. Ježíš lidem v zástupu totiž řekl: „Já jsem chléb života; kdo přichází ke mně, nikdy nebude hladovět, a kdo věří ve mne, nikdy nebude žíznit.“ Být na cestě ke Kristu, být na cestě vědomé práce na sobě samých, být na cestě k poznání, že je v každém z nás otisk Boží lásky, coby tvůrčí síly pro život. Jak se na tu cestu dostat – stačí si říct, že na ní prostě jsem? Základem je touha – toužit po té cestě. Touha nás otvírá tomu, aby se to stalo. A pak taky apoštol Pavel v dopise Efezským, v tom dnešním druhém čtení, píše: “Buďme pravdiví v lásce, ať ve všem dorůstáme v Krista.” To je krásná věta, hluboká. Být pravdivý v lásce. Být přímým, upřímným, autentickým, láskyplným člověkem bez falše, bez masky. Nechat zazářit té “perličce na dně”, kterou máme v sobě. Vztah s Bohem, vztah s Kristem bychom měli mít na prvním místě. Vědomě ho budovat, žít, tak jako vztahy, které žijeme s druhými. Vztah s Kristem by měl být náš primární vztah a podle tohoto vztahu pak žít i ty další, to vše ostatní. Bible nám nedává návod, jak to přesně udělat, jak žít s Bohem/Kristem ve vztahu, není to kuchařka plná receptů, a ani já, nebo kterýkoliv jiný kněz, na tohle nemáme jasnou odpověď. Každý člověk je jiný, žijeme své vztahy jedinečně. Co ale máme, co nám dává Písmo, je inspirace. Můžeme se inspirovat příběhy, podobenstvími, tím, jak žili lidé před námi. Latinské slovo in-spirare, ve kterém významově koření inspirace, znamená “vdechnout”. Vdechnout, vidět, vnímat … zkušenost předků, která je zaznamenaná v Písmu, a nejen tam. Zkušenost, které se učíme rozumět. Dýchat vědomě, nadechovat pozorně, žasnout nad nesamozřejmostí všeho. Vidět, že “být pravdivým v lásce, hledat Krista, mít naději” bylo, je a bude cestou, jak se dá smysluplně žít a díky tomu i vnímat manu, která tady je, jen jí kolikrát nevidíme. V příběhu z knihy Exodus, který zazněl dnes v prvním čtení, čteme o lidské nespokojenosti umlčené Boží dobrotou. Známe to z vlastních životů – zatímco často ztrácíme hlavu, nevíme si rady, stýskáme si v nějaké situaci, v nedostatku, Bůh pro nás připravuje nečekaná řešení a pomoc. A nám nezbývá než žasnout a ptát se podobně jako Izraelci, kteří tu manu sbírali na poušti: “Kde se ta pomoc vzala? Jak je to možné? Koho z nás by napadlo, že Bůh nás může nasytit, aniž bychom zasévali, sklízeli a pekli!” V příběhu o maně a křepelkách je zaznamenaná lidská zkušenost, kdy se lidská malomyslnost potkává s Boží velkorysostí. Text, na kterém si můžeme ověřit, jak je to s naší vírou, láskou a nadějí. Když prožijeme Boží pomoc, je dobré děkovat, ale také přemýšlet. Uzdravený nemocný by se mohl zeptat, jak dál, jak změnit svůj životní styl? Osamělý, který našel blízkého člověka, může pátrat po tom, koho potěšit, aby nebyl sám? Komu bylo dáno, od toho se i něco očekává. Když Bůh někomu pomůže, chce tím nastartovat pohyb, který přinese dobrodiní řadě dalších lidí. Na nás je, abychom to viděli, uviděli, že nám Bůh pomáhá, že jsme na té cestě s Bohem, s Kristem. že už vlastně jsme v tom vztahu, o kterém jsem mluvila na začátku. Uvěřit. Uvěřit tomu. A vidět to, vidět manu, vnímat zázraky. Krásně a trefně píše kolega Jiří Gruber v jednom ze svých kázání: “ … zázrak je všechno, co nepovažujeme za výsledek své práce a šikovnosti. Zázrak je všechno, zač jsme vděční. Mana je lesní jahoda, kterou nikdo z nás nesázel ani nezaléval. Mana je dítě, které se k tobě s láskou přitulí. Mana je ranní káva, kterou vám druhý přináší. Mana je píseň, která ti vžene slzy radosti do očí. Mana je víra, která tě zvedne ze židle. Mana je dobré slovo, které jsme potřebovali slyšet. Mana je Kristus, který na sebe vzal naše hříchy a vstal z mrtvých.” Dnešní čtení nám přináší mnoho inspirace, víc, než se vejde do jednoho zamyšlení, a to je nakonec dobře, protože s tím každý můžeme dál nějakým způsobem pracovat a najít si právě to, co v daný okamžik potřebujeme. A o to jde – o přítomný okamžik, o teď a tady, o to, jací v téhle chvíli jsme, co vidíme, vnímáme, zda jsme v tom rádi a zda to třeba považujeme za dar, jedinečný okamžik, chvíli, která se nebude opakovat …. Amen!
Kázání na 10.neděli po sv.Duchu – 28.července 2024
texty: 2. Královská 4, 42-44 / Efezským 3, 14-21 / Jan 6, 1-15
Bratři a sestry,
čtení z Písma vybraná pro dnešní neděli se týkají nasycení – starozákonní text a část z Janova evangelia poukazují v prvním plánu ke skutečnému jídlu, dopis Efezským pak k potravě duchovní. Ale ve všech textech je také mnoho symboliky a přesah k nám, do dnešních dní.
Přenesli jsme se do situace, kdy za Ježíšem šel veliký zástup. Byli to poutníci směřující do Jeruzaléma, aby zde oslavili svátek Pesach, připomínku vysvobození Izraelců z Egypta, vymanění se z područí, ze spoutání – do svobody. Ježíš v té době uzdravoval a lidé jej takto vnímali. Byl pro ně někým, kdo zázračně pomáhá, léčí, a tak se davy chovaly tak, jako se chovají kdykoliv a kdekoliv. Lidsky – ve chvíli, kdy přijde někdo, kdo něčím upoutá, uleví, jdou za ním či za ní. Ježíš se vždy snažil ty, kteří jej následovali, motivovat, aby měli odhodlání a vůli pochopit jeho činy – aby zkusili nahlédnout “za ně” – tedy porozumět SMYSLU toho, co činil a proč. Nevidět jen ten “pouhý” zázrak a u toho fascinovaně zůstat (a pak se zase odvrátit a jít si svou cestou), ale pokusit se nahlédnout smysl Ježíšova konání tak, aby to změnilo i můj život. Moc to nezabíralo. V evangeliích čteme, že sem tam někdo skutečně pochopil, změnil se, viděl skutečný smysl Ježíšova působení, ale dost často také ne. Stal se zázrak, představení skončilo, zpátky do zajetých kolejí.
F.M.Dostojevský v jedné pasáži knihy Bratři Karamazovi popisuje fiktivní rozhovor mezi inkvizitorem a Kristem.Ten Kristu vyčítá, že přišel na Zemi s naivitou, neboť přinesl lidem svobodu jako dar. Ale inkvizice zná lidi lépe než Kristus. Tvrdí, že lidé nakonec svobodou pohrdnou a že půjdou za tím, kdo jim nabídne chléb, to, že “bude líp a to téměř hned a bez práce”. Inkvizitor se nemýlil. Nakonec to vidíme, dnes i tehdy – třeba u Mojžíše, jemuž Izraelci mnohokrát vyčítali, že je vyvedl do svobody a vzpomínali, že jim bylo lépe doma, tedy v otroctví Egypta, ale s hrnci masa a jistotou.
Nasycení zástupů je mimo jiné příběhem o tom, co v našem životě jde a co nejde. Ježíš, když viděl zástupy lidí, které za ním jdou, se ptal Filipa: “Kde nakoupíme chleba?” Dává vám ta otázka smysl? Oni jsou někde na hoře, mimo civilizaci, a přijde tahle otázka. Ano, je to zkouška, píše se to tam. Jak Filip, tak Ondřej dávají Ježíšovi odpověď ve smyslu “nejde to, tolik lidí nenakrmíme”. Oba byli realisté, zhodnotili možnosti a zdroje a logicky došli k: NE, nejde to. Kolik věcí takhle řešíme v našem životě? Kolik nápadů a možných změn zadusíme v zárodku jen proto, že si spočítáme, na co máme, co máme jisté a nevezmeme ani na chvilku v potaz to, o čem se píše v dnešním druhém čtení (listu Efezským), tedy: “ …aby se Duchem posílil a upevnil váš vnitřní člověk a aby Kristus skrze víru přebýval ve vašich srdcích; a tak abyste zakořeněni a zakotveni v lásce mohli spolu se všemi pochopit, co je skutečná šířka a délka, výška i hloubka: poznat Kristovu lásku, která přesahuje každé poznání, a dát se prostoupit vší plností Boží. Tomu pak, který působením své moci mezi námi může učinit neskonale víc, než zač prosíme a co si dovedeme představit, jemu samému buď sláva …”. U Boha není nic nemožné. Uvažujeme ve stylu “kdybychom měli, dali bychom, zkusili bychom, udělali bychom, rádi bychom, ale …. ”. Ježíš toto uvažování mění. Vychází z toho, co je k dispozici. To „něco“ je víc než nic. Kde je vůle, tam je cesta. Kde je málo, může být víc. Věříme tomu?
Pro početný zástup bylo k dispozici pět chlebů a dvě ryby. To se stalo základem pro požehnání, které později přišlo. Ježíš nás vyzývá – dejte mi k dispozici, co máte. To co máte, Vám požehnám a rozmnožím, byť se to zdá být málo. Zázrak, který se neděje z ničeho, ale z něčeho. Co nám bylo dáno, co umíme, známe, máme, kým jsme… co chceme dát Bohu k dispozici, aby s tím jednal, aby to mohl rozmnožit? Čeho chceme, aby bylo na světě víc? A kde je aspoň to málo? A kde jsme v tom my? Co je v nás? Odpovězme si každý sám, podle toho, jak to vidíme, jen prosím nezapomínejme, že vedle těch logických počtů a realistických zhodnocení je tu pak velký prostor pro víru, Boží zázraky a dění naprosto nelogické, přesto v našem životě a tady za Zemi možné …. Amen!